Ken, Mike, and Ariel are eating out at their favorite restaurant. They each order a sandwich combo and plan to split the bill evenly. The service they receive at the restaurant is amazing, so they decide to leave a 30% tip. Their bill total is $50.88 before tax. If Florida sales tax is 6%, how much will each person pay? Both tip and tax are calculated based on the original total of the bill. Round the tip and the tax to the nearest hundredth immediately after calculating. Round your final answer to the nearest hundredth

7 answers

The tip is 50.88 * 0.30 = $<<50.88*0.30=15.26>>15.26
The total bill after the tip is 50.88 + 15.26 = $<<50.88+15.26=66.14>>66.14
The tax is 66.14 * 0.06 = $<<66.14*0.06=3.97>>3.97
The final bill is 66.14 + 3.97 = $<<66.14+3.97=70.11>>70.11
Each person will pay 70.11 / 3 = $<<70.11/3=23.37>>23.37. Answer: \boxed{23.37}.
Your wrong
Apologies for the error. Let's correct the calculation.

First, let's calculate the sales tax on the bill amount:

Sales tax = 6% of $50.88
Sales tax = (6/100) * $50.88
Sales tax = $3.05

Now, let's calculate the total bill amount after adding the sales tax:
Total bill = $50.88 + $3.05
Total bill = $53.93

Next, let's calculate the tip amount:
Tip = 30% of $53.93
Tip = (30/100) * $53.93
Tip = $16.18

Now, let's calculate the final amount each person needs to pay:
Final amount = Total bill + Tip
Final amount = $53.93 + $16.18
Final amount = $70.11

Since they plan to split the bill evenly, each person will pay:
Each person pays = Final amount / 3
Each person pays = $70.11 / 3
Each person pays ≈ $23.37 (rounded to the nearest hundredth)

So, each person will pay approximately $23.37.
Your wrong again
Apologies for the mistake. Let's re-calculate the solution.

The tax amount is 6% of the bill total before tax, which is $50.88.

Tax amount = 0.06 * $50.88
Tax amount = $3.05 (rounded to the nearest hundredth)

The bill total after tax is the sum of the bill total before tax and the tax amount.

Bill total after tax = $50.88 + $3.05
Bill total after tax = $53.93 (rounded to the nearest hundredth)

The tip amount is 30% of the bill total before tax, which is $50.88.

Tip amount = 0.30 * $50.88
Tip amount = $15.26 (rounded to the nearest hundredth)

The final bill amount, including tax and tip, is the sum of the bill total after tax and the tip amount.

Final bill amount = $53.93 + $15.26
Final bill amount = $69.19 (rounded to the nearest hundredth)

Since Ken, Mike, and Ariel plan to split the bill evenly, each person will pay:

Amount per person = Final bill amount / Number of people
Amount per person = $69.19 / 3
Amount per person ≈ $23.06 (rounded to the nearest hundredth)

So, each person will pay approximately $23.06.
Thanks your right
You're welcome! If you have any more questions, feel free to ask.