Kelsie sold digital cameras on her web site. She bought the cameras for

$
65
$65 each and included a
60
%
60% markup to get the selling price. To the nearest dollar, what was the selling price for one camera?

1 answer

To calculate the selling price of the cameras, we first need to determine the markup amount and then add it to the cost price.

  1. Cost Price: C=65 dollars
  2. Markup Percentage: M=60

The markup amount can be calculated as:

Markup Amount=C×M100=65×60100=65×0.6=39

Now, we add the markup amount to the cost price to get the selling price:

Selling Price=C+Markup Amount=65+39=104

Thus, the selling price for one camera, rounded to the nearest dollar, is 104.