Katia makes crafts using glass jars. She can buy a package of 12 jars for $9. How many jars can Katia buy with $45

1 answer

Katia can buy $45/$9 = <<45/9=5>>5 packages of jars.
Thus, she can buy 5 x 12 = <<5*12=60>>60 jars. Answer: \boxed{60}.