Kati observes a force of 15N stretch a spring a distance of 0.450m. A) What is the elasticity coefficient of the spring and B) how much force must be done to stretch the spring a distance of 0.750m?

a) F=kx
k=33.3N ?
b)???

4 answers

For the second part use the same equation
Sub k (what you found earlier) and x=0.750 to get F
F=24.9N?
and I dividing the f/x or do I multiply
A. k = 15N/0.450m = 33.3 N/m.

B. F = 0.75m * 33.3N/m = 25 N.