Justin wants to buy 100 bottles of juice to share with his 9th grade classmakes. The juice costs $1.12 per bottle. Justin wants to multiply $1.12 by 100 to find the total cost of the bottles of juice. Which method can Justin use to find the product of $1.12 and 100?

Responses

He knows that 100 is 10 to the power of 2, so he needs to move the decimal point in 1.12 two places to the left.
He knows that 100 is 10 to the power of 2, so he needs to move the decimal point in 1.12 two places to the left.

He knows that 100 is 10 to the power of 1, so he needs to move the decimal point in 1.12 one place to the left.
He knows that 100 is 10 to the power of 1, so he needs to move the decimal point in 1.12 one place to the left.

He knows that 100 is 10 to the power of 2, so he needs to move the decimal point in 1.12 two places to the right.
He knows that 100 is 10 to the power of 2, so he needs to move the decimal point in 1.12 two places to the right.

He knows that 100 is 10 to the power of 1, so he needs to move the decimal point in 1.12 one place to the right.

1 answer

To find the product of \(1.12\) and \(100\), Justin can recognize that \(100\) is \(10^2\). Therefore, when multiplying by \(100\), he needs to move the decimal point in \(1.12\) two places to the right (instead of left), as multiplying by \(10\) shifts the decimal one place to the right.

So the correct method is:

He knows that 100 is 10 to the power of 2, so he needs to move the decimal point in 1.12 two places to the right.