Justin wants to buy 100 bottles of juice to sell at a school basketball game. The juice costs $1.39 per bottle. Justin wants to multiply $1.39 by 100 to find the total cost of the bottles of juice. Which method can Justin use to find the product of $1.39 and 100?



(1 point)
Responses

He knows that 100 is 10 to the power of 3, so he needs to move the decimal point in 1.39 three places to the right.
He knows that 100 is 10 to the power of 3, so he needs to move the decimal point in 1.39 three places to the right.

He knows that 100 is 10 to the power of 3, so he needs to move the decimal point in 1.39 three places to the left.
He knows that 100 is 10 to the power of 3, so he needs to move the decimal point in 1.39 three places to the left.

He knows that 100 is 10 to the power of 2, so he needs to move the decimal point in 1.39 two places to the right.
He knows that 100 is 10 to the power of 2, so he needs to move the decimal point in 1.39 two places to the right.

He knows that 100 is 10 to the power of 2, so he needs to move the decimal point in 1.39 two places to the left.

1 answer

To find the product of $1.39 and 100, Justin can use the following method:

"He knows that 100 is 10 to the power of 2, so he needs to move the decimal point in 1.39 two places to the right."

So, the correct response is: He knows that 100 is 10 to the power of 2, so he needs to move the decimal point in 1.39 two places to the right.