Justin wants to buy 10 bottles of juice to share with his family. The juice costs $1.15 per bottle. Justin wants to multiply $1.15 by 10 to find the total cost of the bottles of juice. Which method can Justin use to find the product of $1.15 and 10?(1 point)

Responses

He knows that 10 is 10 to the power of 1, so he needs to move the decimal point in 1.15 one place to the right.
He knows that 10 is 10 to the power of 1, so he needs to move the decimal point in 1.15 one place to the right.

He knows that 10 is 10 to the power of 2, so he needs to move the decimal point in 1.15 two places to the left.
He knows that 10 is 10 to the power of 2, so he needs to move the decimal point in 1.15 two places to the left.

He knows that 10 is 10 to the power of 1, so he needs to move the decimal point in 1.15 one place to the left.
He knows that 10 is 10 to the power of 1, so he needs to move the decimal point in 1.15 one place to the left.

He knows that 10 is 10 to the power of 2, so he needs to move the decimal point in 1.15 two places to the right.

1 answer

To find the product of $1.15 and 10, Justin needs to multiply the price by 10. Since multiplying by 10 means increasing the value by a factor of 10, he should move the decimal point in 1.15 one place to the right.

So the correct response is:

He knows that 10 is 10 to the power of 1, so he needs to move the decimal point in 1.15 one place to the right.