Just checking to see if my answers are correct.
5mL of 0.1M NaOH and 5mL water.
Pouring 1mL of solution from 1st test tube, 2nd to 3rd, etc.
Concentration NaOH .1M
Concentration pOH pH
#1) .05 -log(.05)=1.3 14-1.3=12.7
#2) .005 -log(.005)=2.3 14-2.3=11.7
2 answers
hi iwant to answer question
ok. There should be spaces between 0.05M pOH= -log(.05)=1.3 pH= 14-2.3=11.7
TT #2
Concentration =0.005M
pOH= -log(0.005)=2.3
pH= 14-2.3=11.7
TT #2
Concentration =0.005M
pOH= -log(0.005)=2.3
pH= 14-2.3=11.7