To find the cost of one piece of Julian's artwork, divide the total amount he received for the artwork by the number of pieces sold.
Total amount received: $72
Number of pieces sold: 4
Cost of one piece = Total amount / Number of pieces
Cost of one piece = $72 / 4 = $18
So, one piece of Julian's artwork costs 18.