If Julia bought 5 bags of lemons for a total cost of $19.75, we can set up the equation as follows:
5c = $19.75
This equation represents the cost of c for each bag of lemons. To solve for c, we divide both sides of the equation by 5:
c = $19.75 / 5
By performing the division, we find that each bag of lemons costs $3.95.
Julia is making lemonade to be sold out of fair he bought five bags of lemonade for a $19.75 complete the equation models to solve the cost of c each bag of lemons
1 answer