josiah bought some deli meat that cost 7.99 a pound if he bought 1 3/8 pounds how much did spend? round to the nearest cent

1 answer

To calculate the cost, multiply the price per pound by the weight purchased.

$7.99 x 1.375 pounds = $10.98725

Rounded to the nearest cent, Josiah spent $10.99.