Josh buys 6 pencils at the bookstore. Each pencil costs $0.20 How can Josh use the number line to find the total cost of the pencils?

_________________________________________________________________
0 0.2 0.4 0.6 0.8 1 1.2 1.4 1.6 1.8 2 2.2 2.4

Drag the numbers or costs into the boxes below to explain your answer. Numbers may be used once or not at all

Start at ___ on the number line. Mark ____ parts that are each ____. The product _____ represents the total cost, which is ______.

4
1.2
$1.20
0.6
6
0.2
0
$1.00
1
$6.00

1 answer

To find the total cost of the pencils using the number line, you can follow these steps:

Start at 0 on the number line. Mark 6 parts that are each $0.20. The product 6 × $0.20 represents the total cost, which is $1.20.

So the completed statement would be:

Start at 0 on the number line. Mark 6 parts that are each $0.20. The product 6 × 0.20 represents the total cost, which is $1.20.