To find the price of one avocado, we can divide the total cost by the number of avocados purchased.
$10 / 6 avocados = $1.67 per avocado
Therefore, the price of one avocado is $1.67.
josef paid $10 for 6 avocados at the grocery mart he wants to know what the price would be for buying different numbers of avocados. what is the price of the avocados?
1 answer