The unit price at Costless is $70/10 = $<<70/10=7>>7 per ticket.
The unit price at Movies Unlimited is $60/8 = $<<60/8=7.5>>7.5 per ticket.
jon is trying to decide where to buy discounted movie tickets. costless sells a pack of 10 tickets for $70, and the website, movies unlimited, sells them at 8 tickets for $60. what is the unit price at each company
1 answer