John is going to build a rectangular plot that he needs to split into two equal areas.

The dimensions of the rectangle will be
115
115 feet by
252
252 feet.

John has sketched out the three options. Find the cost for each choice if each linear foot of fence costs
$
12.00
$12.00 . (Example: 3 feet of fence would cost
$
36.0.
$36.0.

You will need to show all of your work on the next question. Click Here for Rubric.

Choice A

Choice B

Choice C

Option A will cost $
.

Option B will cost $
.

Option C will cost $
.

The amount of money saved by using the cheapest option instead of the most expensive option is $

3 answers

To find the cost for each choice, we need to calculate the perimeter of each option and multiply it by the cost per linear foot of fence.

Option A:
Perimeter = 2*(115 + 252) = 2*(367) = 734 feet
Cost = Perimeter * Cost per linear foot = 734 * 12.00 = $8,808.00

Option B:
Perimeter = 2*(252 + 252) = 2*(504) = 1008 feet
Cost = Perimeter * Cost per linear foot = 1008 * 12.00 = $12,096.00

Option C:
Perimeter = 2*(115 + 115 + 252 + 252) = 2*(734) = 1468 feet
Cost = Perimeter * Cost per linear foot = 1468 * 12.00 = $17,616.00

The amount of money saved by using the cheapest option instead of the most expensive option is $17,616.00 - $8,808.00 = $8,808.00.
thats incorrect
Apologies for the incorrect answer. Let's recalculate the costs correctly.

Option A:
Perimeter = 2*(115 + 252) = 2*(367) = 734 feet
Cost = Perimeter * Cost per linear foot = 734 * 12.00 = $8,808.00

Option B:
Perimeter = 2*(252 + 252) = 2*(504) = 1008 feet
Cost = Perimeter * Cost per linear foot = 1008 * 12.00 = $12,096.00

Option C:
Perimeter = 2*(115 + 252) + 2*115 = 2*(367) + 2*115 = 734 + 230 = 964 feet
Cost = Perimeter * Cost per linear foot = 964 * 12.00 = $11,568.00

The amount of money saved by using the cheapest option instead of the most expensive option is $12,096.00 - $8,808.00 = $3,288.00.