Let's assume the original cost of a pack of cookies is "x" dollars.
John buys 8 packs of cookies, so he spends 8 * x dollars.
The cookies are for sale for 50 cent off per pack, which means each pack costs (x - 0.50) dollars.
Therefore, the total amount spent by John can be expressed as 8 * (x - 0.50) dollars.
According to the given information, John spends $20.
Equating this amount with the expression for the total amount spent by John, we can write:
8 * (x - 0.50) = 20
This is the equation that can be used to find the original cost of a pack of cookies "x".
John buys eight packs of cookies at the grocery store. The cookies are for sale for 50 Cent off per pack. He spends $20 which equation can be used to find the original cost of a box of cookies c
1 answer