1.07x + 200 = 10000
solve for x
Joe has $10,000 to purchase a used car. If the sales tax is 7% and the fee for title and license plates is $200, what is the maximum amount Joe can spend for a car?
2 answers
Let M be the maximum (dealer) price he can pay for the car, before tax and license.
M + 0.07 M + 200 = 10,000
1.07 M = 9800
Solve for M
M + 0.07 M + 200 = 10,000
1.07 M = 9800
Solve for M