First subtract the cost of the violin rental from the total paid: $385 - $25 = $<<385-25=360>>360
Then divide the remaining cost by the number of lessons to find the cost per lesson: $360 / 12 lessons = $<<360/12=30>>30/lesson. Answer: \boxed{30}.
Jodie made a New Year's resolution to learn how to play the violin. She bought an Introduction to Violin class pack from the Noble Notes music shop, which covers the cost of 12 violin lessons. She also paid $25 to rent a violin. In all, Jodie paid $385. How much does each violin lesson cost?
1 answer