Jimmy goes to the farmer's market to get some pears. The particular type of pears he likes costs $2.35 per pound. If he can only spend $10 or less, how many pounds can he buy?
The inequality would be
3 answers
2.35x ≤ 10, where x is the number of pounds of pears Jimmy can buy.
Jimmy could by _____ pounds of pears.
Jimmy could buy 4 pounds of pears.
The calculation is 2.35 * 4 = 9.4, which is less than $10.
The calculation is 2.35 * 4 = 9.4, which is less than $10.