Jim bought some potted plants: Petunias cost $11 per pot and Begonias cost $15 per pot. Jim bought 19 potted plants in all and spent a total of $225 on the plants. Which would be a correct statement?

Jim bought 4 petunias.
Jim bought 18 begonias.
Jim bought 15 petunias.
Jim bought 15 begonias.

1 answer

Jim bought 15 petunias.