To determine the most economical way for Jim and Stephanie to purchase health insurance, we need to calculate the combined costs for each option.
Option A: Both add each other to their plans.
-
Jim's Plan
-
Jim's premium: $378
-
Employer contribution: 42% of $378 = 0.42 * 378 = $158.76
-
Jim pays: $378 - $158.76 = $219.24
-
Additional beneficiary premium: $345
-
Employer contribution: 23% of $345 = 0.23 * 345 = $79.35
-
Jim pays: $345 - $79.35 = $265.65
-
Total cost for Jim if Stephanie is added: $219.24 + $265.65 = $484.89
-
-
Stephanie's Plan
-
Stephanie's premium: $298
-
Employer contribution: 35% of $298 = 0.35 * 298 = $104.30
-
Stephanie pays: $298 - $104.30 = $193.70
-
Additional beneficiary premium: $349
-
Employer contribution: 30% of $349 = 0.30 * 349 = $104.70
-
Stephanie pays: $349 - $104.70 = $244.30
-
Total cost for Stephanie if Jim is added: $193.70 + $244.30 = $438.00
-
-
Total combined cost if they both add each other to their plans: $484.89 (Jim) + $438.00 (Stephanie) = $922.89.
Option B: Stephanie adds Jim to her health plan.
-
Stephanie's total without adding Jim: $298 - $104.30 = $193.70
-
Jim's contribution if added: $349 (this will be an additional beneficiary).
- Stephanie's employer pays: 30% of $349 = $104.70
- Stephanie pays: $349 - $104.70 = $244.30
-
Total cost if Stephanie adds Jim: $193.70 + $244.30 = $438.00.
Option C: Jim adds Stephanie to his health plan.
-
Jim's total without adding Stephanie: $378 - $158.76 = $219.24
-
Stephanie's contribution if added: $345 (this will be an additional beneficiary).
- Jim's employer pays: 23% of $345 = $79.35
- Jim pays: $345 - $79.35 = $265.65
-
Total cost if Jim adds Stephanie: $219.24 + $265.65 = $484.89.
Option D: They each purchase a plan from their own employer.
- Jim's cost: $219.24
- Stephanie's cost: $193.70
- Total combined cost: $219.24 + $193.70 = $412.94.
Comparison of Costs:
- Option A: $922.89
- Option B: $438.00
- Option C: $484.89
- Option D: $412.94
The most economical way for Jim and Stephanie to purchase health insurance is Option D: They should each purchase a plan from their own employer with a total cost of $412.94.