Jessie needs to rent a truck for two days to move her belongings to college. She can rent a U-

Haul for $35 a day plus 25 cents per mile or she can rent a Budget Rental Truck for $25 per day

plus 32 cents per mile. Write an equation and solve to find out how many miles she would need
to drive in order for the U-Haul rental will to be a better deal than the Budget rental.

2 answers

I will set up the U-Haul equation for you

cost = .25m + 35, where m is the number of miles

you set up the Budget equation.
then equate
.25m + 35 = (your Budget expression)
and solve for m
25 cents = $ 0.25

32 cents = $ 0.32

m = numbers of miles

U- Haul rental = $35 + $ 0.25 m

Budget Rental = $25 + $ 0.32 m

$35 + $ 0.25 m < $25 + $ 0.32 m

35 + 0.25 m < 25 + 0.32 m

35 - 25 < 0.32 m - 0.25 m

10 < 0.07 m

10 / 0.07 < m

142.86 < m

m > 142.86 miles