jesse eran 9$ ecah time he he washes cars he went a game it cost 30$

1 answer

If Jesse washes cars, he earns $9 each time. To cover the cost of going to a game for $30, he would need to wash cars 30 / 9 = 3.33 times. Since he can't wash cars a fraction of a time, Jesse would need to wash cars 4 times in order to earn $36 to cover the cost of the game.