Jenny wants to buy soda at the grocery store. The store offers three different package. Which package has the best unit price?

6-pack: $2.29
12-pack: $3.99
24-pack: $5.99
(1 point)

6-pack

12-pack

24-pack

It doesn't matter. They have the same unit price.

1 answer

To determine which package has the best unit price, we need to divide the price of each package by the number of sodas in the package.

6-pack: $2.29 / 6 sodas = $0.38 per soda
12-pack: $3.99 / 12 sodas = $0.33 per soda
24-pack: $5.99 / 24 sodas = $0.25 per soda

Therefore, the 24-pack has the best unit price as it costs only $0.25 per soda.