The cost of the two pendants is $10.40 - $5.60 = $<<10.40-5.60=4.80>>4.80.
So, each pendant cost $4.80/2 = $<<4.80/2=2.40>>2.40. Answer: \boxed{2.40}.
Jenny made 2 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendents for both necklaces was $10.40. If the beads cost a total of $5.60, how much did each pendant cost?
1 answer