Let's assume the price of each cupcake is x dollars.
The cost of 6 cookies is 6 * $1.50 = $<<6*1.5=9.00>>9.00.
The cost of 6 cupcakes is 6 * x = $6x.
So, the total cost is $9.00 + $6x = $21.00.
Subtracting $9.00 from both sides gives $6x = $12.00.
Dividing both sides by 6 gives x = $2.00.
So, each cupcake costs $2.00. The correct answer is $2.00.
Jenny bought 6 cookies and 6 cupcakes at the bakery. The cookies were $1.50 each, but she can't not remember how much each cupcake was. she paid $21 total. How much was each cupcake?
$1.50
$12.00
$2.00
$2.50
1 answer