Jeff Sellers bought 200 shares of radio shack stock at $22.35. eight months later,he sold the stock at $31.76.assuming a 2% commission charge, what is the bottom line for Jeff?

4 answers

200 * 22.35 = 4,470

200 * 31.76 * 0.98 = 6,224.96

Subtract his purchase price from his sales price.
an office worker earns $3,450 monthly. the worker ios kmarried and claims two exemptions. find the FIT to be withheld from his monthly check using the percentage method ans using the wage bracket method.
ms. sue, is it $ 1,754.96? Thanks
It's not clear from your question whether the commission is charged once or twice (at purchase and at sale). Assuming the latter (which is customary)...
Cost basis: (22.35 * 200) * 1.02 = $4,559.40
Sale proceeds: (31.76 * 200) * (1 - 0.02) = $6,224.96
Net profit: 6,224.96 - 4,559.40 = $1,665.56
8 month return: 1665.56 / 4559.40 = 36.53%