Jayani bought 8.4 pounds of food for $5.92 per pound. She then split it equally between herself and three friends. If they split the food cost evenly, how much will each friend pay? Round your answer to the nearest penny.(1 point)

Responses

$5.68
$5.68

$12.43
$12.43

$16.58
$16.58

$49.73

1 answer

First, we need to calculate the total cost of the food Jayani bought.

Total cost = Pounds of food × Price per pound Total cost = 8.4 pounds × $5.92 per pound = $49.73

Next, since Jayani is splitting the total cost evenly among herself and three friends, there are a total of 4 people.

Amount each person pays = Total cost ÷ Number of people Amount each person pays = $49.73 ÷ 4 = $12.4325

Rounding this to the nearest penny:

Amount each person pays = $12.43

Therefore, the correct answer is $12.43.

Similar Questions
  1. Chandler bought 2 pounds of grapes for $3.99 per pound,.5 pounds of apples for $1.75 per pound, and 1.5 pounds of cherries for
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 3 answers
    1. answers icon 1 answer
  2. Marri bought 1/2pound licorice, 1/3 pound of candy worms, and 2/5 pound of jawbreakers. how many more pounds of licorice than
    1. answers icon 1 answer
more similar questions