To find out how much Jason paid per ounce, we need to divide the total cost, $19.20, by the total number of ounces, which is 2 pounds * 16 ounces/pound = <<2*16=32>>32 ounces.
Therefore, Jason paid $19.20 / 32 ounces = $0.60 per ounce.
The correct answer is:
B. $0.59 per ounce
Jason bought pecans in bulk at the grocery store. He paid $19.20 for
2
1
2
pounds of pecans.
How much did Jason pay per ounce? (1 pound = 16 ounces)
A.
$0.48 per ounce
B.
$0.59 per ounce
C.
$1.20 per ounce
D.
$3.00 per ounce
1 answer