Janice had $69.70 when she went to the florist. After buying 3 dozen roses, she had $30.10 left. The cost of each rose was the same. She then bought a flower pot for $22.30

(A) how much did each rose cost?
(B) how much did janice spend in all?

1 answer

To find out how much each rose cost, we need to determine the cost of the roses first.
She had $69.70 and ended up with $30.10 after buying 3 dozen roses.
So the cost of the roses is $69.70 - $30.10 = $39.60.
Since she bought 3 dozen roses, that means she bought 3 x 12 = <<3*12=36>>36 roses.
Therefore, each rose costs $39.60 / 36 = $<<39.60/36=1.10>>1.10.

To find out how much Janice spent in all, we need to add the cost of the roses and the cost of the flower pot.
The cost of the flower pot is $22.30.
So, Janice spent $39.60 + $22.30 = $<<39.60+22.30=61.90>>61.90 in all.

Therefore,
(A) Each rose costs $1.10.
(B) Janice spent $61.90 in all.