If the pen costs $p, then the ruler costs p-1.30
So, just solve
5p + p-1.30 = 11.60
Jamie spent a total of $11.60 on 5 pen and a ruler. A ruler cost $1.30 less than a pen. How much each pen cost?
4 answers
$11.60 + $1.30 = $12.90
$12.90 \ 6 = 2.15
$12.90 \ 6 = 2.15
Rea
1=1=1=1=1=1=1=1==1=1=1=1==1=1=123456780901