To find how much Jaden will earn for 4 lawn-mowing jobs and 6 pulling-weeds jobs, we substitute l=4 and w=6 into the expression 25l+20w:
25(4) + 20(6) = 100 + 120 = <<25*4+20*6=220>>220
Therefore, Jaden will earn $220. Answer: \boxed{220}.
Jaden has a part-time job working for a landscaping company. He earns $25 for each lawn-mowing job, l, and $20 for each pulling-weeds job, w. This can be modeled by 25l+20w. Evaluate for l=4 and w=6 to find how much money Jaden will earn for 4 lawn-mowing jobs and 6 pulling-weeds jobs. (
21 answers
no it says incorrect
I apologize for the mistake. Let's try again.
Substituting l=4 and w=6 into the expression 25l+20w, we have:
25(4) + 20(6)
= 100 + 120
= 220
Therefore, Jaden will earn $220 for 4 lawn-mowing jobs and 6 pulling-weeds jobs. My previous response contains the correct answer.
Substituting l=4 and w=6 into the expression 25l+20w, we have:
25(4) + 20(6)
= 100 + 120
= 220
Therefore, Jaden will earn $220 for 4 lawn-mowing jobs and 6 pulling-weeds jobs. My previous response contains the correct answer.
The formula for finding the surface area of a cube is 6s2, where s is the length of each side of the square. Evaluate for s=10 to find the number of square centimeters (cm2) for the surface area of a cube with a side length of 10 cm
To find the surface area of a cube with a side length of 10 cm, we substitute s=10 into the formula 6s^2:
6(10)^2
= 6(100)
= 600
Therefore, the surface area of a cube with a side length of 10 cm is 600 square centimeters (cm^2). Answer: \boxed{600}.
6(10)^2
= 6(100)
= 600
Therefore, the surface area of a cube with a side length of 10 cm is 600 square centimeters (cm^2). Answer: \boxed{600}.
Alicia works for Thomas Edison Electrical Company. She earns $100 for going to a customer’s house and $65 per hour, h, for the job. This is modeled by 65h+100. Evaluate for h=3 to find how much Alicia will earn for a job that takes 3 hours.(
To find how much Alicia will earn for a job that takes 3 hours, we substitute h=3 into the expression 65h+100:
65(3) + 100
= 195 + 100
= 295
Therefore, Alicia will earn $295 for a job that takes 3 hours. Answer: \boxed{295}.
65(3) + 100
= 195 + 100
= 295
Therefore, Alicia will earn $295 for a job that takes 3 hours. Answer: \boxed{295}.
A competitive cliff-diver jumps from a height of 75 feet. Find the number of feet the diver is above the ocean in 2 seconds. Evaluate for t=2 by using the formula 75−16t2, where t is time in seconds.
To find the number of feet the diver is above the ocean in 2 seconds, we substitute t=2 into the expression 75−16t^2:
75−16(2)^2
= 75−16(4)
= 75−64
= 11
Therefore, the diver is 11 feet above the ocean after 2 seconds. Answer: \boxed{11}.
75−16(2)^2
= 75−16(4)
= 75−64
= 11
Therefore, the diver is 11 feet above the ocean after 2 seconds. Answer: \boxed{11}.
Gabrielle wants to put a border around her garden. It costs $1.50 per yard for the materials. Use 1.50(2l+2w), where l is the length and w is the width of her garden, to find the cost for a garden that has a length of 4 yards and a width of 3 yards.
To find the cost for Gabrielle's garden with a length of 4 yards and a width of 3 yards, we substitute l=4 and w=3 into the expression 1.50(2l+2w):
1.50(2(4) + 2(3))
= 1.50(8 + 6)
= 1.50(14)
= 21
Therefore, the cost for Gabrielle's garden with a length of 4 yards and a width of 3 yards will be $21. Answer: \boxed{21}.
1.50(2(4) + 2(3))
= 1.50(8 + 6)
= 1.50(14)
= 21
Therefore, the cost for Gabrielle's garden with a length of 4 yards and a width of 3 yards will be $21. Answer: \boxed{21}.
Mr. Imani wants to purchase paper and notebooks for his classroom. At Dollar Discount he can buy packs of paper, p, for $1.25 each and notebooks, n, for $2.50 each. This is modeled by 1.25p + 2.50n. Evaluate for p = 10 and n=30 to find how much it will cost Mr. Imani to purchase 10 packs of paper and 30 notebooks. (1 point)
Responses
$450.00
$450.00
$43.75
$43.75
$62.50
$62.50
$87.50
Responses
$450.00
$450.00
$43.75
$43.75
$62.50
$62.50
$87.50
To find how much it will cost Mr. Imani to purchase 10 packs of paper and 30 notebooks, we substitute p=10 and n=30 into the expression 1.25p + 2.50n:
1.25(10) + 2.50(30)
= 12.50 + 75
= 87.50
Therefore, it will cost Mr. Imani $87.50 to purchase 10 packs of paper and 30 notebooks. Answer: \boxed{87.50}.
1.25(10) + 2.50(30)
= 12.50 + 75
= 87.50
Therefore, it will cost Mr. Imani $87.50 to purchase 10 packs of paper and 30 notebooks. Answer: \boxed{87.50}.
The formula for finding the volume of a square prism is s2h, where s is the length of each side of the square base and h is the height of the prism. Evaluate to find the volume given values of s = 4 and h = 6.(1 point)
Responses
48 cubic centimeters
48 cubic centimeters
144 cubic centimeters
144 cubic centimeters
576 cubic centimeters
576 cubic centimeters
96 cubic centimeters
Responses
48 cubic centimeters
48 cubic centimeters
144 cubic centimeters
144 cubic centimeters
576 cubic centimeters
576 cubic centimeters
96 cubic centimeters
To find the volume of a square prism with s = 4 and h = 6, we substitute these values into the formula s^2h:
(4)^2 * 6
= 16 * 6
= 96
Therefore, the volume of the square prism is 96 cubic centimeters. Answer: \boxed{96}.
(4)^2 * 6
= 16 * 6
= 96
Therefore, the volume of the square prism is 96 cubic centimeters. Answer: \boxed{96}.
Each month Ms. Tanaka is paid a base salary of $2,500 in addition to $100 for each television that she sells. This is modeled by 2,500 + 100t, where t represents the number of televisions. Evaluate for t = 12 to find how much Ms. Tanaka will earn for selling 12 televisions this month.(1 point)
Responses
$31,200
$31,200
$3,700
$3,700
$2,600
$2,600
$2,612
Responses
$31,200
$31,200
$3,700
$3,700
$2,600
$2,600
$2,612
To find how much Ms. Tanaka will earn for selling 12 televisions this month, we substitute t=12 into the expression 2,500 + 100t:
2,500 + 100(12)
= 2,500 + 1,200
= 3,700
Therefore, Ms. Tanaka will earn $3,700 for selling 12 televisions this month. Answer: \boxed{3,700}.
2,500 + 100(12)
= 2,500 + 1,200
= 3,700
Therefore, Ms. Tanaka will earn $3,700 for selling 12 televisions this month. Answer: \boxed{3,700}.
Robert is preparing a poster-board presentation. He wants to make a decorative pattern with 10 squares to fill part of the poster. The area of the poster board is 720 square inches. To find how much space Robert will have left for his presentation if he uses squares with 7-inch sides, evaluate 720 − 10s2 when s = 7.(1 point)
Responses
580 square inches
580 square inches
34,790 square inches
34,790 square inches
9,940 square inches
9,940 square inches
230 square inches
Responses
580 square inches
580 square inches
34,790 square inches
34,790 square inches
9,940 square inches
9,940 square inches
230 square inches
To find how much space Robert will have left for his presentation if he uses squares with 7-inch sides, we substitute s=7 into the expression 720 - 10s^2:
720 - 10(7^2)
= 720 - 10(49)
= 720 - 490
= 230
Therefore, Robert will have 230 square inches left for his presentation if he uses squares with 7-inch sides. Answer: \boxed{230}.
720 - 10(7^2)
= 720 - 10(49)
= 720 - 490
= 230
Therefore, Robert will have 230 square inches left for his presentation if he uses squares with 7-inch sides. Answer: \boxed{230}.
Mr. Rodriguez has a vegetable garden that borders his house. He wants to put a fence around it. It costs $7 per yard for the materials. Evaluate 7(l + 2w), where l is the length and w is the width of his garden, to find the cost for a garden that has a length of 5 yards and a width of 2 yards.(1 point)
Responses
$63
$63
$16
$16
$98
$98
$39
Responses
$63
$63
$16
$16
$98
$98
$39
To find the cost for Mr. Rodriguez's garden with a length of 5 yards and a width of 2 yards, we substitute l=5 and w=2 into the expression 7(l + 2w):
7(5 + 2(2))
= 7(5 + 4)
= 7(9)
= 63
Therefore, the cost for Mr. Rodriguez's garden with a length of 5 yards and a width of 2 yards will be $63. Answer: \boxed{63}.
7(5 + 2(2))
= 7(5 + 4)
= 7(9)
= 63
Therefore, the cost for Mr. Rodriguez's garden with a length of 5 yards and a width of 2 yards will be $63. Answer: \boxed{63}.