Jack and Jill went to burger queen. Jack bought 2 hamburgers and 3 milkshakes for $4.21 while Jill bought 3 hamburgers and 2 milkshakes for $5.24. The cost of 1 hamburger and 1 shake is

a. $1.03
b. $1.54
c. $1.89
d. $9.45

2 answers

2 h + 3 m = 4.21 ... 6 h + 9 m = 12.63

3 h + 2 m = 5.24 ... 6 h + 4 m = 10.48

solve the system for h and m
... subtract the two equations to eliminate h
2x+3y = 4.21
3x+2y = 5.24
Multiply Eq1 by 3 and Eq2 by 2 and subtract Eq1 from Eq2:
6x+9y = 12.63
6x+4y = 10.48
Diff: 5y = 2.15
Y = $0.43/milkshake.

In Eq1, replace Y with 0.43 and solve for X:
2x+3*0.43 = 4.21