It takes Earth 365 days to complete one orbit around our sun. Knowing that the magnitude of the average acceleration the Earth experiences over half an orbit is 3.78 x 10^-3 m/s^2, what is the average speed with which it travels? Express your answer in m/s.

1 answer

a = v^2/R = 3.78 *10^-3
2 pi R = v T = v (365d * 24 h/d * 3600 s/h)
R = 5.02*10^6 seconds * v
3.78*10^-3 = v^2 / (5.02*10^6 v)
v = 3.78 * 5.02 * 10^3 = 18,976 meters/second