To find the unit price in dollars per pencil, we need to divide the cost of the pack of pencils by the number of pencils in the pack.
Unit price = Cost ÷ Quantity
Unit price = $3.68 ÷ 16
Unit price = $0.23
Therefore, the unit price in dollars per pencil is $0.23.
It costs $3.68 for a pack of 16 pencils.
Find the unit price in dollars per pencil.
If necessary, round your answer to the nearest cent.
1 answer