It a transformer there is a primary voltage of 130 V in a secondary voltage of 50 V if there are five turns in the secondary coil how many tons are in the primary coils

1 answer

To determine the number of turns in the primary coil, we can use the turns ratio equation:

Turns ratio = Number of turns in primary coil / Number of turns in secondary coil

Given that the turns ratio is equal to the ratio of the primary voltage to the secondary voltage, we can write:

130 V / 50 V = Number of turns in primary coil / 5 turns

Cross multiplying, we get:

130 V * 5 turns = 50 V * Number of turns in primary coil

650 turns = 50 V * Number of turns in primary coil

Dividing both sides by 50 V, we find:

Number of turns in primary coil = 650 turns / 50 V

Number of turns in primary coil = 13 turns

Therefore, there are 13 turns in the primary coils.