Is the underlined sentence reasonable?

Five king-sized candy bars cost $4.25 and 10 cost $8.50. You get twice as many candy bars for twice the amount of money. Underline StartsIn other words, the price per candy bar is the same no matter how many you buy.Underline Ends

Select the correct answer.

Question 2 options:

no

yes

1 answer

Yes
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
  1. ($) Cost of Candy Bar AQuantity ($) Cost 1 1.25 2 2.50 3 3.75 4 5.00 5 6.25 The cost of Candy Bar A is displayed in the table.
    1. answers icon 1 answer
  2. 1 1.252 2.50 3 3.75 4 5.00 5 6.25 The cost of Candy Bar A is displayed in the table. The proportional relationship between the
    1. answers icon 1 answer
more similar questions