In this lesson, you will solve unit rate problems involving unit price. This will be done using real-world application problems of finding the best buy. A unit price is the price for one item, such as a book, can, or ticket, or a measurement, such as a pound, gram, or gallon. For example, a used book store is having a sale of five books for $12. What is the unit price– the price for one book?

Put the units you want to be one (books) in the denominator of the ratio.
To find the unit price, divide by the amount you want to be one.
To get 5 books to 1 book, divide by 5.
Divide both the $12 and the 5 books by 5 to get the price per book.
Divide both the $12 and the 5 books by 5 to get the price per book.
$2.40 is the price per book.

Solve.
Find the unit price for DVDs on clearance for $20 for 4.

1 answer

To find the unit price for DVDs on clearance, we need to divide the total price by the quantity of DVDs.

Divide $20 by 4 to get the price per DVD.

$20 ÷ 4 = $5

The unit price for DVDs on clearance is $5 per DVD.
Similar Questions
  1. Civics T1 Final ExamMy Answers Lesson Information can be found in What is the Enlightenment? Unit 1 Lesson 5 What idea did Locke
    1. answers icon 10 answers
  2. “A Sound of Thunder” by Ray Bradbury (Unit 4, Lesson 2)“Nethergrave” by Gloria Skurzynski (Unit 4, Lesson 3) In Unit 4
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 2 answers
    1. answers icon 20 answers
more similar questions