In the vector sum A + B = C , vector A has a magnitude of 13.1 m and is angled 49° counterclockwise from the +x direction, and vector C has a magnitude of 15.0 m and is angled 20.0° counterclockwise from the -x direction. What are

(a) the magnitude and
(b) the direction (relative to +x of vector B?
[[[Warning! Make a graphical solution first so you will know what quadrant B lies in.]]]

magnitude = _____ m
direction = _____ degrees

.. i cant figure out how to exactly find out where B is located!

OMG. i figured it out! thanks for lookin' tho. ;)

~lor

1 answer

A + B = C.
13.1m[49o] + B = 15m[200o],
8.59+9.89i + B = -14.1+(-5.13i),
a. B = -22.69-15.02i = 27.21m[33.5o] S. of W.

b. Direction = 33.5o S of W. = 213.5o CCW.