In the figure below, a block of mass m = 14 kg is released from rest on a frictionless incline angled of angle θ = 30°. Below the block is a spring that can be compressed 2.0 cm by a force of 270 N. The block momentarily stops when it compresses the spring by 4.6 cm.

What is the speed of the block just as it touches the spring?

Here is the equation I'm using to find the answer,

14.283 - (14)(9.81) (2.3) = 1/2 (14) v^2

but I'm not getting the right answer. Is this the wrong equation?