initial momentum = 3.7 * 5 = 18.5 kg m/s
mass after crash = 3.7 + 2.0 = 5.7 kg
so
18.5 = 5.7 u
u = 3.25 m/s which is the horizontal speed until it hits the floor.
NOW I DO NOT BELIEVE that your table is 6.9 meters high so I will just outline the rest
How long to fall h meters?
h = 4.9 t^2
solve for t, time in air
what is vertical speed at floor?
v = - g t = -9.8 t
so speed at floor = sqrt (v^2 + 3.25^2)
In the figure below, a 3.7 kg box of running shoes slides on a horizontal frictionless table and collides with a 2.0 kg box of ballet slippers initially at rest on the edge of the table, at height h = 6.9 m. The speed of the 3.7 kg box is 5.0 m/s just before the collision. If the two boxes stick together because of packing tape on their sides, what is their speed just before they strike the floor?
1 answer