To find how much money Cory will have at the end of December, we need to calculate how much money he will save each month and add it all up.
In June, he starts with $22.
In July, he plans to save 10% more than in June, which is:
10% of $22 = $2.20
$22 + $2.20 = $24.20
In August, he plans to save 10% more than in July, which is:
10% of $24.20 = $2.42
$24.20 + $2.42 = $26.62
In September, he plans to save 10% more than in August, which is:
10% of $26.62 = $2.66
$26.62 + $2.66 = $29.28
In October, he plans to save 10% more than in September, which is:
10% of $29.28 = $2.93
$29.28 + $2.93 = $32.21
In November, he plans to save 10% more than in October, which is:
10% of $32.21 = $3.22
$32.21 + $3.22 = $35.43
Finally, in December he will have saved:
$35.43 + 10% of $35.43 = $38.97
So at the end of December, Cory will have $38.97 saved for his video game and TV.
in june cory begins to save money for a video game and a tv he wants to buy in december. He starts with $22. each month he plans to save 10% more than the previous month how much money will he have at the end of december
3 answers
but the options are 186.72, 208.72, 188.56, 204.56
I'm sorry about that. Let's try to recalculate it.
In June, Cory starts with $22.
In July, he will save 10% more than June, which is:
10% of $22 = $2.20 more than $22 = $24.20
In August, he will save 10% more than July, which is:
10% of $24.20 = $2.42 more than $24.20 = $26.62
In September, he will save 10% more than August, which is:
10% of $26.62 = $2.66 more than $26.62 = $29.28
In October, he will save 10% more than September, which is:
10% of $29.28 = $2.93 more than $29.28 = $32.21
In November, he will save 10% more than October, which is:
10% of $32.21 = $3.22 more than $32.21 = $35.43
Finally, in December, he will have saved 10% more than November, which is:
10% of $35.43 = $3.54 more than $35.43 = $38.97
Therefore, at the end of December, Cory will have $38.97 saved for his video game and TV.
The answer that fits best among the given options is $188.56. However, this doesn't seem to match our calculation.
In June, Cory starts with $22.
In July, he will save 10% more than June, which is:
10% of $22 = $2.20 more than $22 = $24.20
In August, he will save 10% more than July, which is:
10% of $24.20 = $2.42 more than $24.20 = $26.62
In September, he will save 10% more than August, which is:
10% of $26.62 = $2.66 more than $26.62 = $29.28
In October, he will save 10% more than September, which is:
10% of $29.28 = $2.93 more than $29.28 = $32.21
In November, he will save 10% more than October, which is:
10% of $32.21 = $3.22 more than $32.21 = $35.43
Finally, in December, he will have saved 10% more than November, which is:
10% of $35.43 = $3.54 more than $35.43 = $38.97
Therefore, at the end of December, Cory will have $38.97 saved for his video game and TV.
The answer that fits best among the given options is $188.56. However, this doesn't seem to match our calculation.