88 = 1/2 (7.5)t^2
t = 4.84s
v = 7.5*4.84 = 36.3 m/s
In coming to a stop, a car leaves skid marks 88 m long on the highway. Assuming a deceleration of 7.50 m/s2, estimate the speed of the car just before braking.
3 answers
Physics
Phyics