In chemistry class, each of the 82 students needs 72 mL of base. How many one- liter bottles of base need to be available? Help?

2 answers

100 mL = 0.1 L

Just do the math using this conversion factor
6:

72mL=0.072L
0.072mL*82=5.904L rounds up to 6 bottles
Similar Questions
  1. Mrs. Burke’s chemistry class has 115students, classified by academic year and major, as illustrated in the table. Mrs. Burke
    1. answers icon 1 answer
  2. Mrs. Burke’s chemistry class has 115students, classified by academic year and major, as illustrated in the table. Mrs. Burke
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 2 answers
    1. answers icon 2 answers
more similar questions