In an experiment ti determine the density of a liquid the following pieces of information were obtained.

Mass of empty bottle=50g
Mass of bottle and liquid=85g
Volume of liquid=100cm^3
Use the information to determine the density of the liquid

1 answer

Density = 85g/100cm^3 = 0.85g/cm^3.
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
  1. I have ablue liquid with density 1040 +- 20 yellow liquid 1190 +- 60, (dark)red liquid 1170 +- 30 pink/light red liquid 1100 +-
    1. answers icon 0 answers
  2. (Liquid) Q -1.3 (Density (g/mL))(Liquid) R -1.7 (Density (g/mL)) (Liquid) S -1.2 (Density (g/mL)) (Liquid) T -0.8 (Density
    1. answers icon 3 answers
    1. answers icon 2 answers
more similar questions