To solve this problem, we can start by using the Hardy-Weinberg equation:
p^2 + 2pq + q^2 = 1
Given that the frequency of the recessive homozygote genotype q^2 = 0.13, we can calculate q:
q = sqrt(0.13) = 0.36
Now, we can calculate p using the fact that p + q = 1:
p = 1 - q
p = 1 - 0.36
p = 0.64
To find the percentage of individuals homozygous for the dominant allele (p^2), we can calculate:
p^2 = (0.64)^2 = 0.4096
Percentage = 0.4096 * 100 = 40.96%
Therefore, the percentage of individuals homozygous for the dominant allele is 40% (option b).
In a population that is in Hardy-Weinberg equilibrium, the frequency of the recessive homozygote
genotype of a certain trait is 0.13. Calculate the percentage of individuals homozygous for the dominant
allele.
Hardy-Weinberg Study Guide | Inspirit
a
p^2= 29%
b
p^2= 40%
c
q^2= 57%
d
q^2= 23%
1 answer