Use Z=(X-μ)/σ
where
Z=z-score
X=variable value
μ=mean
σ=standard deviation
Assuming normal distribution, the left-tail normal distribution table gives the probability of the z-score (or less).
Example, part (a):
If N=300 and random sampling, we can assume normal distribution.
μ=150 cm
σ=19 cm
x=132
z=(132-150)/19=-0.9474
P(X<132)=P(Z<-0.9474)=0.1717 (from left-tail normal probability tables)
=>
approximate number of people with heights <132 = 0.1717*300=51.52=52 persons
in a medical examination, 300 people undergo a height measurement and was found out that the average height of all are 150cm. if the standard deviation is 19, find the number of people that fall under the given conditions: a)with the height less than 132cm. b)with height from 140cm to 180cm. c)with height taller than 200cm d)with height from 160cm to 195cm. e) with height from 150cm to 200cm. f)Determine the range of height that includes the critical 60%of the people
5 answers
great
1.In a medical examination,
300 people undergo a height
measurement and was found
out that the average height of
all are 150cm. If the standard
deviation is 19, find the number of
people that fall under the given
conditions:a.With height less than
132cm
b.With height from 140cm to
180cm
c.With height taller than 200cm
d.With height from 160cm to
195cm
e.With height from 150cm to 200cm
f.Determine the range of height
that includes the central 60%.
g.45% of the people who
undergo the medical examinations
are qualified to be
part of the varsity. What is the
limit height to be part of the varsity?
300 people undergo a height
measurement and was found
out that the average height of
all are 150cm. If the standard
deviation is 19, find the number of
people that fall under the given
conditions:a.With height less than
132cm
b.With height from 140cm to
180cm
c.With height taller than 200cm
d.With height from 160cm to
195cm
e.With height from 150cm to 200cm
f.Determine the range of height
that includes the central 60%.
g.45% of the people who
undergo the medical examinations
are qualified to be
part of the varsity. What is the
limit height to be part of the varsity?
In a medical examination,
300 people undergo a height
measurement and was found
out that the average height of
all are 150cm. If the standard
deviation is 19, find the number of
people that fall under the given
conditions:a.With height less than
132cm
b.With height from 140cm to
180cm
c.With height taller than 200cm
d.With height from 160cm to
195cm
e.With height from 150cm to 200cm
f.Determine the range of height
that includes the central 60%.
g.45% of the people who
undergo the medical examinations
are qualified to be
part of the varsity. What is the
limit height to be part of the varsity?
300 people undergo a height
measurement and was found
out that the average height of
all are 150cm. If the standard
deviation is 19, find the number of
people that fall under the given
conditions:a.With height less than
132cm
b.With height from 140cm to
180cm
c.With height taller than 200cm
d.With height from 160cm to
195cm
e.With height from 150cm to 200cm
f.Determine the range of height
that includes the central 60%.
g.45% of the people who
undergo the medical examinations
are qualified to be
part of the varsity. What is the
limit height to be part of the varsity?
Give me the answer