looking at the cost,
12o = 3
2a = 3o = 3 * 1/3
In a Farmer’s market, the price of 2 apples is equal to that of 3 oranges. If a dozen of oranges cost $3, how many apples can be purchased with $18?
____________ apples. Report your answer as a whole number.
4 answers
@oobleck
I still need to solve this problem right? Is the 1/3 is the answer? or there's more to it?
I still need to solve this problem right? Is the 1/3 is the answer? or there's more to it?
In other words, I don't to do any work so give me the answer.
@DrBob222
Uh Noooo.. I am not like that I am just curious on how did that person got 1/3.
so i was just wondering if i am multiplying 3 by 1/3?
Uh Noooo.. I am not like that I am just curious on how did that person got 1/3.
so i was just wondering if i am multiplying 3 by 1/3?