In 2014, the Whaddock Company purchased 1,560,000 units from its supplier at a cost of $250.00 per unit.

Whaddock sold 1,525,000 units of its product in 2014 at a price of $350.00 per unit. Whaddock began 2014
with 425,000 units in inventory (inventory is carried at a cost of $250.00 per unit). Using this information,
compute Whaddock’s gross profit for 2014.