V = L*W*h = 14*8*2.5 = 280 m^3.
Da = 1.29 kg/m^3. = Density of air.
Ma = 280m^3 * 1.29kg/m^3 = 361.2 kg. =
Mass of the air.
If youre in a room and the
width is 8m
length is 14m
height is 2.5m
how much air is in the room in kg?
-Thanks! Your help is appreciated!
1 answer